Wrotkarstwo - zapomniany sport?

Wszyscy wiedzą, czym są wrotki, ale jeśli mamy za zadanie przypomnieć sobie, gdzie je ostatni raz widzieliśmy, zwykle w naszych głowach powstaje istna pustka - najczęściej, jeśli już, pamiętamy je z amerykańskich filmów i to przedstawiających lata 70. i 80., gdy sprzęt ten był dość popularny w połączeniu z disco. Wrotkarstwo, zdawałoby się wbrew nazwie, zawiera w sobie też rolki, ale dziś zajmiemy się tylko dwuśladowcami i sprzętem, który potrzebny jest do uprawiania sportu z nimi związanego. 

Wrotkarstwo - opis i historia

Początek tego pięknego sportu, a dokładnie jego podstawowego sprzętu, plasuje się w historii już na początku XVIII wieku - choć zaskakujące, to właśnie wtedy powstały pierwsze prototypy tego, co dziś nazywamy wrotkami. Hans Brickner nazwał swój wynalazek Skeelers  i w zamiarze miały one być używane jako letni zamiennik dla łyżew przy pokonywaniu dużych odległości. Oczywiście ten, jak i kolejne prototypy były bardzo niewygodnie, trudne do korygowania podczas jazdy - w gruncie niekomfortowe, choć dość efektywne. Niejaki przełom nastąpił w 1863 roku, gdzie zastosowanie przez Jamesa Plimptona dwóch osobnych osi dla par kół z przodu i z tyłu urządzenia sprawiło, że było ono o niebo bardziej sterowne - później rozwijano tę technologię tak długo, aż otrzymaliśmy dzisiejsze wrotki.

Wrotki - sport i hobby

Wrotkarstwo było blisko stania się olimpijską dyscypliną w roku 2020, co pokazuje, że sport ten powoli znów wraca do łask i to nie tylko w formie rekreacyjnej, choć jest to jego ważna część, która ma największą popularność. Widzimy powolny powrót do dwuśladowców na przestrzeni ostatnich lat, a są one stosowane na wiele różnych sposobów, do których potrzebne są różne od siebie, specyficzne modele wrotek.

Dyscypliny uprawiane dzięki wrotkom: 

  • wrotkarstwo agresywne - często polegające na różnego rodzaju trickach,
  • jazdę figurową i synchroniczną - zbliżone do łyżwiarstwa figurowego,
  • roller derby - jest to sport drużynowy uprawiany na płaskim torze,
  • wrotkarstwo hokejowe - jak nazwa wskazuje, jest to hokej na wrotkach.

Oczywiście nie można zapomnieć o hobbystycznej jeździe na wrotkach, która, jak wspomnieliśmy, zyskuje znów dużą popularność. Nie potrzeba wiele, aby rozpocząć zabawę, która może zostać z nami na lata. 

Wrotkarstwo - jaki sprzęt jest konieczny?

Mało sportów możemy rozpocząć bez jakiegokolwiek sprzętu - nie inaczej jest z wrotkarstwem. Z drugiej strony, nie ma go też tak wiele  - wystarczy kilka podstawowych akcesoriów. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Wrotki

Nie sądzę, że to zaskoczenie dla kogokolwiek - jest to sprzęt całkowicie podstawowy. Zależnie od przeznaczenia, specyfikacja wrotek się różni, a więc można spotkać wiele zróżnicowanych modeli - sprawdź dostępne wrotki. Jest wiele aspektów, które są ważne przy wyborze wrotek.

Na co zwrócić uwagę przy ich kupnie?

  • twardość kółek - określana dzięki specjalnej skali w granicach od 0 do 100A (im wyżej na skali, tym twardsze są) - im bardziej miękkie koła, tym szybciej się zużywają, ale jednocześnie oferują lepszą przyczepność,
  • twardość buta - miękkie buty są idealne do zwrotnej jazdy, wykonywania skomplikowanych figur i tańca, a twarde nadają się do dłuższej, jak i rekreacyjnej jazdy, gdyż mają lepszą stabilizację dla kostek i posiadają wymienną wyściółkę,
  • twardość gumek - każde wrotki je posiadają, a zależność jest prosta - im twardsze gumki, tym sztywniejszy będzie skręt. 

Akcesoria ochronne

Wydawałoby się, że do wrotkarstwa wystarczą wrotki, ale nic bardziej mylnego - ochraniacze są równie ważne. Absolutną koniecznością jest kask, który zabezpieczy głowę przed poważnymi uszkodzeniami w razie potencjalnego wypadku. Najlepiej zakładać cały zestaw ochraniaczy - na nadgarstki, łokcie, kolana, jak i wspomniany kask. Będziemy wtedy czuć się pewni o bezpieczeństwo, a więc i śmielsza będzie nasza jazda.

Jak rozpocząć przygodę z wrotkami?

Przede wszystkim trzeba zacząć od zakupu wrotek i ochraniaczy. Jak z każdym sportem, nie ma co inwestować w najwyższej jakości sprzęt na samym początku - na ten czas najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc na pewno nie powinno się zakupić jedynie wrotek. Kiedy już wszystko mamy, pora na założenie całego sprzętu i próba utrzymania równowagi. Gdy już to osiągniemy, zaczynamy się odpychać jedną nogą, później drugą i tak na zmianę, jednocześnie pamiętając, że trzeba też nauczyć się hamować, co początkowo może wydawać się trudne. Jeśli tak jest, warto wjeżdżać na trawę, bądź pod górkę, aby wyhamować. Później zostaje już tylko praktyka i obserwowanie postępów. 

Czego używają profesjonaliści?

Jak mówiliśmy, wrotkarstwo było bliskie udziału w zmaganiach olimpijskich, a więc musi mieć też wielu profesjonalistów w swoim gronie. Sprzęt, a w szczególności wrotki, zmieniają się znacząco swoją specyfikacją ze względu na dyscyplinę, którą uprawiają półprofesjonaliści, jak i ich bardziej doświadczeni koledzy. 

ofercie Decathlon możemy znaleźć wysokiej jakości wrotki dla każdej z najbardziej znanych dyscyplin tej grupy sportów. Fani roller derby mogą zaopatrzyć się tam we wrotki derby Chaya Ruby, które zostały zaprojektowane specjalnie do tej dyscypliny. Posiadają niską cholewkę, podeszwę z obcasem 7mm, a ich wierzch wykonany jest ze skóry syntetycznej - wszystko to zapewnia szybką jazdę i bezpieczeństwo. 

Dla osób preferujących jazdę figurową, dobrym wyborem może okazać się model Oxelo Quad 100, który oferuje dobrą jakość ślizgu i wyjątkowy komfort użytkowania. 

Wrotkarstwo - podsumowanie

Jak widzimy, sport ten ma ciekawą historię i społeczność, która w ostatnich latach wzrasta, a przecież mówiliśmy tylko o rodzinie dwuśladowców. Warto zapamiętać, że wrotki to zdrowe zajęcie rozwijające ciało wielokierunkowo. Przygodę z wrotkami można rozpocząć w niemal każdym wieku, jeśli tylko postaramy się o odpowiedni sprzęt i bezpieczeństwo, a kto wie, może kiedyś uda się wystąpić w zawodach?