Historia kowadeł - jak wyglądały pierwsze kowadła

Wiele przedmiotów, które są używane w dzisiejszych czasach, ma swoje korzenie w naprawdę dalekiej przeszłości. Docierają one do nas zmienione, ulepszone i często nie przypominające swoich pierwowzorów, jednak wciąż nam służą i warto na ich temat wiedzieć nieco więcej, jeśli już z nich korzystamy. Mowa o kowadłach. Czy zawsze wyglądały tak samo?

Jak wyglądały pierwsze kowadła?

Pierwsze kowadła były wykonane z litego kamienia, ponieważ był to materiał najbardziej powszechny w stosowaniu i, przede wszystkim, najlepiej dostępny. Również z kamienia tworzone było palenisko, a sama praca przy wytwarzaniu narzędzi zdecydowanie różniła się od tej dzisiejszej, Nie każda skała nadawała się na blok kowalski, jednakże dobrze dobrana w stu procentach nadawała się do swojej roli.

W późniejszych czasach kowadła zaczęto wykonywać z brązu, a następnie służyło do tego żelazo. Później pojawiła się stal, która jest wykorzystywana do dnia dzisiejszego. Jednak nie od zawsze była ona obrabiana w ten sam sposób. Do początku XX wieku kowadła wytwarzano poprzez kucie stali, ale pod koniec XIX ta technika zaczęła się zmieniać, ustępując coraz to nowszym. Rozpoczęto wytwarzanie kowadeł ze spawanych elementów stali, dzięki czemu miały być one twardsze, wytrzymalsze, ale też łatwiejsze w produkcji. Zaczęto też produkować je z żeliwa, dodając stal jedynie na powierzchni roboczej. Początki XX wieku to już czas, kiedy były produkowane z litej stali, co w większości przypadków stosowane jest do dnia dzisiejszego.

Powszechność kowadeł

Dawniej niezwykle popularne, dziś kowadła nie są już tak powszechne. Jest tak ze względu na mechanizację prac i ciągle ewoluującą technologię, dzięki której produkty z metalu nie są już żadnym wyzwaniem dla jednostki. Dziś kowadła używane są zwykle przez rzemieślników wykonujących specjalne zamówienia, które tworzone są pod indywidualne potrzeby klientów. Co prawda wraca potrzeba posiadania przedmiotów solidnych i oryginalnych, jednak strona ekonomiczna zwykle przeważa i ludzie wybierają produkty wykonywane masowo ze względu na ich cenę.

Kowadła są wytwarzane pod kątem celu, do jakiego mają być wykorzystywane. Kiedyś były podstawą pracy w takich zawodach, jak:

  • podkuwacz,
  • kowal,
  • płatnerz,
  • bednarz.

I w takiej miejsca, jak:

  • tartak,
  • kutry,
  • powozy.

Dziś zwykle wytwarzane są dla kowali zajmujących się szeroko pojętym rzemiosłem kowalskim, które obejmuje wytwarzanie przedmiotów metalowych.

Stosowanie kowadeł kiedyś i dziś

Samo ustawienie kowadła mocno ewoluowało. Kiedyś, kiedy był to potężny kawałek kamienia, ustawienie było wykonywane bardziej spontanicznie i mocno zależało od otoczenia, w którym miało się znaleźć miejsce wykonywania pracy. Później, kiedy kowadła zaczęto stawiać w kuźniach, wkopywano w ziemię kloce drewna, aby podstawa ułożenia go była jak najbardziej stabilna i mocniejsza niż zwykły grunt. Jeszcze później rozpoczęto produkcję podstaw z żeliwa. Kolejnym odkryciem był beton, który z powodzeniem tworzył solidną podstawę - wypełnioną odpowiednim zbrojeniem.

Dziś podstawy wykonuje się najczęściej ze stali, ale wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta, które takiego kowadła potrzebuje.