Jednym z najpopularniejszych wózków magazynowych w dzisiejszych czasach jest sztaplarka. Można ją spotkać wraz z wózkiem paletowym w większości magazynów, hal produkcyjnych oraz w warsztatach. Pomaga w łatwiejszy i szybszy sposób transportować towary oraz daje możliwość podnoszenia ich. Jednak sztaplarka jest jedynie jednym z wielu rodzajów wózków paletowych. Wybierając odpowiedni z paleciaków warto postawić na modele od sprawdzonej, renomowanej firmy.

Cechy charakterystyczne wózków

Wyboru ręcznego wózka paletowego powinniśmy dokonać w oparciu o kilka istotnych kryteriów, dzięki którym zadanie to będzie znacznie łatwiejsze.

Długość wideł. Jednym z najważniejszych elementów każdego wózka paleciaka są widły, na których umieszcza się towar. Paleciaki mogą mieć różną długość wideł, a waha się ona od 800 mm do nawet 2 500 mm. Najpopularniejszą długością wideł jest 1150 mm - to model najczęściej wybierany, zarówno do małych i większych magazynów. Paleciak ręczny o krótkich widłach sprawdzi się doskonale w każdym magazynie, a najlepiej wpasuje się w przestrzenie niewielkie i wąskie. Z kolei paleciaki o długich widłach będą sprawdzać się tylko w odpowiednio dużych powierzchniach, gdzie można będzie nimi manewrować. Stosowane są głównie w branży meblarskie i budowlanej, ponieważ tam załadunek często ma niestandardowe wymiary.

Ważne sprawy przy wyborze wózka magazynowego

Udźwig. Jedną z najistotniejszych cech wózka ręcznego jest jego maksymalny udźwig, czyli to, ile może w stanie unieść towaru. Wózki elektryczne zazwyczaj mają taki udźwig większy. Najczęściej spotykane są wózki paletowe ręczne z maksymalnym obciążeniem do 1000 kg - są tą wózki o krótkich widłach. Przy modelach o widłach długich (takich 1800 - 2000 mm) najczęstsze obciążenie górne wynosi 2 000 kg. Rzadziej spotykany limit dla wózków platformowych to 2 500 kg. Warto zakupić paleciak z wagą, gdyż dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli, jakie obciążenie mamy na widłach w danej chwili. Wózek paletowy z wagą będzie droższy, ale korzystniejszy w ogólnym rozrachunku. Jednak, jeśli wolimy wózek platformowy bez wagi to warto pomyśleć o takim z blokadą - uniemożliwia ona podniesienie towaru, gdy obłożenie jest zbyt duże i chroni tym wózek przed uszkodzeniem. Jednym z popularniejszych producentów takiego rodzaju wózków jest szwedzka firma z placówką w naszym kraju, Silverstone Polska.

Ostatnią istotną sprawą jest wysokość. Nie chodzi tu jednak o wysokość samego wózka, chociaż jest ona istotna, a o maksymalne uniesienie wózków platformowych. Wiadomo, w miejscach, w których unoszone są duże i ciężkie załadunki czy sprzęt używane będą raczej podnośniki nożycowe lub żuraw warsztatowy. Jednak w magazynach, szczególnie takich pokroju Ikei, używać się będzie sztaplarek, wózków widłowych lub wózków podnośnikowych. Wózki ręczne najczęściej mają jedynie 20 cm wysokości, a niektóre (jak wózki do beczek czy  wózki schodowe) w ogólnie nie będą miały takiej opcji.