Policjanci i strażnicy miejscy spotkali się z seniorami w siedzibie pabianickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, by rozmawiać między innymi o bieżących zagrożeniach, działaniu krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa, programie „Dzielnicowy bliżej nas”. Debacie przewodniczył zastępca komendanta powiatowego policji nadkom. Mariusz Siejka.
Debata odbyła się przy pełnej sali. Zastępca komendanta nadkom. Mariusz Siejka, nadzorujący pracę pionu prewencji przybliżył seniorom aktualne zagrożenia występujące na terenie miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działalność przestępczą ze strony wszelkiego rodzaju oszustów, złodziei, włamywaczy i naciągaczy. Wskazywał na ogromne znaczenie prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa (kradzieży, włamań, oszustw). Podając konkretne przykłady zaistniałych na terenie Pabianic przestępstw prosił o zachowanie rozwagi i roztropności, które pozwolą na uniknięcie stania się ofiarą. Ta tematyka nie była obca seniorom, bo jak sami przyznawali, wielokrotnie mieli telefony od nieznanych im osób, które usiłowały oszukać ich metodą ,,na wnuczka”. Dzięki ich rozsądkowi nie padli ofiarą oszustów. Zastępca komendanta zwrócił także uwagę uczestnikom debaty na korzyści płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej, w szczególności zwracania uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się wokół domu czy informowania odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach, bo taka postawa przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Seniorzy mogli także osobiście poznać terenowych dzielnicowych i podzielić się z nim opiniami i spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w miejscu zamieszkania. Dzielnicowi wraz z profilaktykiem społecznym mł. asp. Aleksandrą Białkowską i strażnikami miejskimi przybliżyli mieszkańcom funkcjonowanie krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa jako interaktywnego narzędzia w procesie zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Natomiast policjant ruchu drogowego przypomniał seniorom zasady prawidłowego poruszania się po drodze, obrazując na konkretnych przykładach właściwe i niewłaściwe zachowania seniorów na drodze jako kierowców, rowerzystów i pieszych, wskazując jednocześnie właściwe rozwiązania. Doświadczenia, którymi seniorzy chętnie dzielili się z policjantami niejednokrotnie skłaniały do refleksji i kazały na bieżąco weryfikować wiele przemyśleń na temat faktycznych zachowań tak pieszych, jak i kierowców. Mundurowi zachęcali też mieszkańców do codziennej współpracy z pabianicką policją na rzecz bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.