Dzisiaj, 14 marca na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyło się ślubowanie nowo przyjętych policjantów. W gronie składających rotę ślubowania było trzech posterunkowych, którzy wstąpili w szeregi pabianickiej policji.

Uroczystą przysięgę w obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego złożyło 62 funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli służbę w marcu tego roku. Było to pierwsze przyjęcie nowych mundurowych w 2019 roku. Wśród nich było trzech nowych posterunkowych z pabianickiej komendy.

,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński gratulował nowym policjantom i życzył sukcesów w rozpoczętej służbie. – Z chwilą wypowiedzenia roty ślubowania staliście się policjantami Rzeczypospolitej Polskiej. Rota ślubowania zawiera ideę, która będzie wam przyświecać przez całą  służbę. (…) Życzę wam wszystkiego co dobre, abyście spotkali w tej służbie przyjaźń, braterstwo, pewność, szczęścia policyjnego, szacunku kolegów, koleżanek, ale przede wszystkim szacunku naszych obywateli, bo to im od dzisiaj służycie – mówił insp. Andrzej Łapiński. Komendant wojewódzki zwrócił się także do rodzin nowych funkcjonariuszy, prosząc o wyrozumiałość i wsparcie swoich najbliższych w tej niełatwej służbie. Gratulacje swoim podwładnym złożył również szef pabianickiej policji mł. insp. Tomasz Szwed.

Już wkrótce nowi posterunkowi podejmą szkolenie w ramach kursu podstawowego. Po 6 miesiącach nauki i pozytywnym zakończeniu kursu powrócą do macierzystej jednostki i rozpoczną 3-letni okres adaptacji zawodowej.  

Przypomnijmy, że procedura rekrutacji do służby w Policji ma charakter ciągły i konkursowy. Oznacza to, że dokumenty są przyjmowane przez cały rok, natomiast charakter konkursowy wynika z faktu, iż w trakcie postępowania kandydat uzyskuje z czterech etapów (test wiedzy, ocena sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowa kwalifikacyjna) określoną ilość punktów. Im więcej punktów zdobędzie kandydat, tym wyżej znajduje się na liście rankingowej po zakończeniu całej procedury. W roku 2019 zaplanowano przyjęcia w następujących terminach: 21 maja, 16 lipca, 12 września, 7 listopada i 30 grudnia.