Podciąganie kapilarne to zdolność do podciągania wody w górę przy pomocy sił kapilarnych. Oczywiście do kapilarnego podciągania nie dochodzi zawsze. Dzieje się tak wtedy, kiedy nieruchomość stoi na terenie problematycznym, a więc np. z nieprzepuszczalną gleba, gdzie woda „stoi” i nie może przedostać się do wewnętrznych warstw ziemi, a dodatkowo, nie ma odpowiednio wykonanego odwodnienia i zabezpieczenia murów i fundamentów.
Jeżeli dochodzi do kapilarnego podciągania wody, konieczne staje się zabezpieczenie nieruchomości, najczęściej poprzez wykonanie profesjonalnej iniekcji ciśnieniowej http://budwod.eu/oferta/izolacje-cisnieniowe/.
Oznaki kapilarnego podciągania wody
Na skutek nieodpowiednio wykonanej lub zniszczonej izolacji domu, albo jej braku, można zauważyć podciąganie wody z gruntu ku górze. Oznakami kapilarnego podciągania wody są:
- Widoczne zawilgocenie ściany, najpierw na wysokości do kilkunastu/kilkudziesięciu centymetrów od podłoża, aż nawet do dwóch metrów.
- Mokre plamy na ścianie, często białe, co wynika z podciągania wody z solą zawartą w gruncie.
- Odpadający ze ściany tynk.
- Wewnątrz domu odpada tapeta, farba, a także tynk.
- Pojawia się nieprzyjemny zapach.
- W domu odczuwalna jest wilgoć. Najczęściej pojawia się w piwnicach.
- Na ścianach pojawia się grzyb – bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi, zwłaszcza dzieci i alergików.
- Zbutwienie listew przypodłogowych
Szybkość kapilarnego pociągania wody zależy od stanu i rodzaju materiału oraz wysokości wód gruntowych. Im gorszej jakości materiały i wyższy stan wody, tym kapilarne podciąganie będzie przebiegało znacznie szybciej.
Dlaczego dochodzi do kapilarnego podciągania wody?
Aby doszło do podciągania wody z gruntu, muszą być spełnione pewne warunki. Najczęściej podciąganie wody jest możliwe kiedy:
- bariera przeciwwilgociowa została wykonana w nieodpowiedni sposób (użyto niewłaściwych materiałów lub materiałów o innym przeznaczeniu, wykonano barierę niezgodnie z zasadami),
- bariera przeciwwilgociowa została uszkodzona, np. została wykonana kilkadziesiąt lat temu i materiały po prostu się zużyły,
- berajtera przeciwwilgociowa nie została w ogóle wykonana, zdarza się to przede wszystkim w starych domach.
Dodatkowo, ryzyko kapilarnego podciągania wody zwiększa się, kiedy:
- dom stoi na gruncie o wysokim poziomie wód gruntowych,
- dom stoi na gruncie o wysokim okresowym poziomie wód gruntowych,
- dom stoi na gruncie z słaboprzepuszczalną glebą.
Iniekcja ciśnieniowa – najlepszy sposób na rozwiązanie problemów
Ekspertyza przed iniekcją - przed iniekcją ciśnieniową warto wykonać ekspertyzę specjalistyczną. Dzięki niej można poznać stopień zawilgocenia oraz oznaczanie maksymalnego kapilarnego poboru wilgoci. Specjalista powinien również zasugerować, który środek iniekcyjny będzie najlepszy w zaistniałej sytuacji. Następnie, ściana do iniekcji powinna zostać odpowiednio przygotowana. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim ze ściany musi zostać uśnięty tynk. Osoba wykonująca iniekcję musi dokładnie widzieć gdzie są zawilgocenia na mirze.
Iniekcja tylko z ekspertem – iniekcja ciśnieniowa powinna zostać wykonana przez osobę lub ekipę, która się na tym zna. Dlatego, warto zdać się na pomoc profesjonalistów, osób z doświadczeniem, które dysponują odpowiednią wiedzą oraz sprzętem, wiedzą jak najszybciej wykonać iniekcję, wiedzą też jakich preparatów użyć w danej sytuacji. Wykonywanie iniekcji samemu jest oczywiście możliwe, jednak brak odpowiedniego sprzętu oraz wprawy może skończyć się tym, że nie będzie ona faktycznie zabezpieczała przed podciąganiem wody.
Iniekcja ciśnieniowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się z problemem kapilarnego podciągania wody. Z wilgocią w swojej nieruchomości można wygrać. Warto jednak reagować tak wcześnie, jak to tylko możliwe, aby uszkodzenia muru były jak najmniejsze, a koszty związane z iniekcją jak najniższe.