Suchość w ustach wiąże się z odczuwaniem dużego dyskomfortu. Zamienna nazwa to kserostomia, czyli brak śliny, co może być wynikiem różnego typu dolegliwości zdrowotnych lub występować na skutek zażywania niektórych leków. Leczenie ma na celu zwiększenie wydzielania śliny.

 

Suchość w ustach – przyczyny

Suchość w ustach jest najczęściej przyczyną występowania problemów zdrowotnych takich jak: nadczynność tarczycy, poliuria, sarkoidoza, toczeń rumieniowaty, niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyną powstawania suchości w ustach jest również stosowanie chemioterapii, ale również leków przeciwdepresyjnych, antyhistaminowych, czy neuroleptyków. Suchość w ustach czasem jest również objawem odwodnienia lub niedostatecznego spożycia płynów w ciągu dnia. Dlatego zawsze należy dbać o to, aby ilość płynów wynosiła od około 2 do 2,5 litra dziennie. Suchość w ustach (wtedy określa się ją jako kserostomia prawdziwa) może powstać również na skutek zmniejszonego wydzielania gruczołów ślinowych.

 

Suchość w ustach – jak się jej pozbyć?

W celu właściwego zdiagnozowania problemu należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Przeprowadzi on diagnozę i dokona specjalistycznych pomiarów oraz analizy śliny. Leczenie jest uzależnione od przyczyny powstawania problemu i stopnia jego złożoności. Jeśli suchość w ustach jest powiązana z nieprawidłową pracą ślinianek to, należy stymulować gruczoły do odpowiedniej pracy. Leczenie doraźna i profilaktyka mogą się opierać o stosowanie powszechnie stosowanych środków aptecznych.

 

Jakie preparaty stosować na suchość w ustach?

Jeśli suchość w ustach jest spowodowana nieprawidłową pracą ślinianek to, należy je odpowiednio stymulować. Można to zrobić za pomocą kostek lodu, cukierków, czy gum do żucia, które pobudzą wydzielanie śliny. Doraźne przeciwdziałanie suchości w gardle jest stosowanie dostępnych środków aptecznych, które mogą występować w różnej formie: żeli, past, sprayów czy tabletek. Dzięki temu możemy wybrać postać, która najbardziej nam odpowiada. Poza tym, że ich stosowanie przynosi uczucie nawilżenia to również, tworzy delikatną warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej. Starannie opracowany skład, którego częścią są aktywne substancje, pozwala na ograniczenie rozwoju infekcji grzybiczych lub bakteryjnych.