Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach podsumowali wyniki pracy, jakie osiągnęli w I półroczu 2018 roku. W analizowanym okresie w powiecie pabianickim nastąpił wzrost wykrywalności przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie.

Przestępstwa rozbójnicze, bójki/pobicia, kradzieże z włamaniem, w tym kradzieże pojazdów, kradzież cudzej rzeczy, uszkodzenia mienia, uszczerbek na zdrowiu – to 7 kategorii przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie. W I półroczu 2018 roku pabianiccy policjanci odnotowali w tych kategoriach 293 przestępstwa. Ustalili 103 dorosłych sprawców  i 14 nieletnich, którym przedstawiono zarzuty. Aż 38 sprawców zostało zatrzymanych na gorącym uczynku lub podczas pościgu. Najbardziej skuteczni są policjanci Ogniw Patrolowo- Interwencyjnych, którzy w ten sposób zatrzymali 29 sprawców. Zatrzymania te to również efekt aktywnej postawy naszych mieszkańców, którzy bardzo często przekazują informacje przydatne w procesie wykrywczym. Dzięki współpracy z mieszkańcami i zaangażowaniu mundurowych, nastąpił wyraźny wzrost wykrywalności o 11%. Aktualnie policjanci wykrywają w kategorii 7 przestępstw blisko co 2 przestępstwo. I wciąż doskonalą pracę prewencyjną i operacyjno-dochodzeniową, aby konsekwentnie dążyć do wzrostu wykrywalności.

Na terenie powiatu pabianickiego w I półroczu 2018 roku nie odnotowano zabójstwa, zgwałcenia. Ogólnie -  przestępstw kryminalnych stwierdzono mniej o 39 w stosunku do roku ubiegłego. Z odnotowanych 558 przestępstw zostało wykrytych 377, tzn. wykrywanych  jest blisko 7 z 10 zgłaszanych. Ustalono 258 sprawców dorosłych i 17 nieletnich, którym zostały przedstawione zarzuty. Statystycznie na terenie powiatu popełniane są 3 przestępstwa dziennie. W analizowanym okresie odnotowano wzrost przestępczości rozbójniczej  – 9 przestępstw (wzrost o  6 i tyle wykryto), w bójkach/pobiciach – 6 przestępstw (wykryto 5) oraz w uszczerbku na zdrowiu - 17 przestępstw (wykryto 15). W istotnej kategorii kradzieży z włamaniem na terenie pabianickiego powiatu stwierdzono dynamikę na poziomie 61,65%. To oznacza spadek z 133 przestępstw w I półroczu 2017 roku do 82 przestępstw w analogicznym okresie 2018 roku – w tym 13 skradzionych pojazdów. 
Pamiętajmy jednak, że „Okazja czyni złodzieja”. Dbajmy więc o własne mienie. Pilnujmy torebek, portfeli, telefonów komórkowych, szczególnie na targowiskach i środkach komunikacji miejskiej. Niezabezpieczone rowery, wózki, pozostawione bez dozoru na działkach narzędzia i przedmioty ułatwiające nam życie – mogą stać się pokusą dla złodziei. Pabianicka policja odnotowuje wciąż częste przypadki kradzieży cudzej rzeczy. Ze stwierdzonych 110 przestępstw wykryto co drugie przestępstwo. W tej kategorii ustalono 47 sprawców dorosłych i 8 nieletnich. Podobnie  przestępstwa uszkodzenia mienia - z 69 wykryto 37 przestępstw. 

Stąd tak ważna w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości jest prewencja kryminalna oraz tzw. czujność i pomoc sąsiedzka. To ona w połączeniu z wszelkiego typu zabezpieczeniami technicznymi jak: zamki, alarmy, monitoring ma istotny wpływ na dynamikę i wykrywalność przestępstw, szczególnie tych przeciwko mieniu. Policjanci podczas spotkań z mieszkańcami podkreślają znaczenie i korzyści płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej. Zwracanie uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się wokół bloku, czy informowanie policji o potencjalnych zagrożeniach przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Ma to również ogromne znaczenie w zapobieganiu przestępstw na szkodę osób starszych, które często padają ofiarami złodziei działających pod legendą ,,na wnuczka, policjanta czy pracownika socjalnego”.

Policjanci wciąż  rygorystycznie egzekwują zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Często przestępstwa przeciwko życiu bądź zdrowiu są popełniane przez osoby spożywające alkohol w tego typu miejscach bądź osoby te, same stają się ofiarami przemocy. Brak środków na dalszy zakup alkoholu, bądź tzw. „ fantazja/okazja” skłania do  popełnienia czynów zabronionych. Istotne są też doprowadzenia  tzw. „opiekuńcze ” osób znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. Osoby takie najczęściej dowożone były do miejsc zamieszkania oraz w licznych przypadkach trafiały do Policyjnej Izby Zatrzymania. W stosunku do tych osób Policja kieruje wnioski o ukarania do sądu w Pabianicach za wykroczenia przeciwko obyczajności publicznej.

Policjanci podczas codziennej służby stosują zasadę braku tolerancji dla wykroczeń uciążliwych społecznie, na które nie ma przyzwolenia mieszkańców. Zakłócanie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego, używanie nieprzyzwoitych słów w miejscach publicznych, śmiecenie, przewracanie koszy i  nieobyczajne wybryki – wciąż spotykają się z reakcją i częstą represją policjantów. W wymiernej efektywności  tych działań nasi policjanci też należą do wyróżniających się  w garnizonie łódzkim. Konsekwentne prewencyjne legitymowania osób, patrolowanie miejsc  zagrożonych, bezpośrednio sprzyja bezpieczeństwu mieszkańców. Policjantom bardzo zależy na poczuciu bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w pobliżu miejsca zamieszania naszych mieszkańców. Efektywnie reagują na wszelkie istotne dla bezpieczeństwa  informacje i uwagi.

Wciąż prowadzone są  czynności ukierunkowane na zatrzymywanie dilerów narkotykowych. Rodzice, pedagodzy szkolni – powinni być szczególnie uwrażliwienie na zachowania wskazujące na możliwość używania narkotyków. Istotnym problemem pozostają dopalacze, a właściwie ich bezrozumna konsumpcja!!!

Wzrosła aktywność policjantów związana ze zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcyjnej. Od 1 stycznia 2018 roku w KPP w Pabianicach funkcjonuje nowo utworzony wydział, kompleksowo zajmujący się tą problematyką. Pabianiccy policjanci, którzy wykryli 402 przestępstwa gospodarcze i 127 korupcyjnych należą do jednych z najlepszych w garnizonie łódzkim. Większość tych przestępstw została ustalona w sposób operacyjny. Świadczy to o dużym profesjonalizmie i zaangażowaniu w służbie naszych policjantów. W ciągłym zainteresowaniu pozostaje przestępczość tzw. akcyzowa. Policjanci wciąż ostrzegają przed oszustwami internetowymi, zauważalny jest ich stały wzrost.

Wciąż potwierdzana jest  teza o wysokim  zagrożeniu policjantów w służbie – wciąż częste są  przypadki  ataków  na  policjantów pabianickiej komendy tj. naruszenia nietykalności, znieważania, groźby i  stosowanie bezpośredniej przemocy.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców są  prewencyjne służby ponadnormatywne  finansowane przez władze samorządowe miasta  Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, gminy Lutomiersk i gminy Dobroń. Przekazywane  samorządowe środki finansowe pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa zwiększonego zagrożenia tj. w weekendy w porach wieczorowo-nocnych. Służby ponadnormatywne na ulicach miast i terenach wiejskich przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Bezpośredni kontakt z mieszkańcami, rozmowy z patrolującymi policjantami, konkretne uwagi i wskazówki mieszkańców przekazywane ich przełożonym – skutkują zapobieganiem popełnianiu czynów zabronionych, zadowoleniem mieszkańców i władz samorządowych oraz zmianami mentalnościowymi. W gminach najbardziej oddalonych od Pabianic  funkcjonują: Punkt Przyjęć Interesantów w Lutomiersku, w gminie Dobroń, Posterunek Policji w Ksawerowie .

Hasło -  „SŁUŻYMY DLA TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA” – ma wymierny, lokalny pozytywny efekt. Program „ Dzielnicowy bliżej Nas ” realizowany jest w praktyce. Badania opinii społecznej  pokazują, że 86 % respondentów uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. Dodatkowo 93 % twierdzi, że bezpiecznie jest w miejscu ich zamieszkania. Jest to najwyższy wskaźnik w ostatnim dwudziestoleciu.  72,4 % Polaków  dobrze ocenia pracę policjantów w miejscu zamieszkania (Polskie Badanie Przestępczości) podczas gdy wg. badań EUROSTATU , tylko 6,4 % Polaków obawia się przemocy, przestępczości lub wandalizmu. Stawia to Polskę, wspólnie z Litwą, na drugim miejscu wśród najbezpieczniejszych państw UE. - Mam nadzieję, iż te pozytywne opinie podzielają mieszkańcy powiatu pabianickiego – stwierdza komendant  powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus.

- Dzięki dużemu zaangażowaniu, inicjatywie, pomysłowości,  rzetelności  w realizacji codziennych obowiązków pabianickich policjantów, aktywnej współpracy z mieszkańcami oraz władzami samorządowymi  możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu pabianickiego - na tak wysokim poziomie – z zadowoleniem stwierdza insp. Cezary Petrus. I apeluje:

  • Przekazujmy wszelkie istotne dla bezpieczeństwa i porządku publicznego uwagi i spostrzeżenia policjantom.
  • Korzystajmy z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Nie bądź  bierny - REAGUJ, dzwoń do KPP w Pabianicach ( tel. 997, 112, 42 22 53 301 ).
  • Pamiętajmy- „ Bezpieczeństwo nasze i naszego otoczenia – TO NASZA  WSPÓLNA SPRAWA”.