W związku z obecnie panującymi warunkami na drogach, policjanci z pabianickiej drogówki apelują do kierowców o rozwagę i jazdę nie tylko z dozwoloną prędkością, lecz prędkością dostosowaną do otoczenia i do warunków panujących w danej chwili na drodze. Zachowanie odpowiednich odstępów, to również ważny aspekt bezpiecznej jazdy samochodem. Funkcjonariusze przypominają także pieszym o obowiązku posiadania odblasków i prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

Panująca obecnie deszczowa aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Policjanci apelują zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, należy zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy także o tym, że zmienne warunki pogodowe, opady deszczu i śliska nawierzchnia dróg, wymagają od kierowców szczególnej rozwagi i odpowiedniego przygotowania.

Niechronieni uczestnicy ruchu zobowiązani są także do przestrzegania obowiązujących przepisów. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Przechodząc przez jezdnię należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Pamiętajmy, że parasolki i mocno naciągnięte kaptury na głowę  ograniczają pole widzenia. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

kom. Ilona Sidorko