Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Pamiętajmy, że nieznajomość nowych regulacji prawnych nie będzie miała wpływu na sposób ich egzekwowania przez funkcjonariuszy.

Dwa wykroczenia popełnione przez jednego kierującego skutkowały wysokimi mandatami. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez przejście dla pieszych oraz wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu, to nieodpowiedzialne zachowanie 40-letniego mieszkańca gminy Pabianice. Do zdarzeń doszło na ulicy Kilińskiego w Pabianicach, 26 stycznia 2022 roku w godzinach dopołudniowych. Za popełnione wykroczenia mężczyzna został ukarany dwoma mandatami po 1.500 złotych każdy, a także za każde zachowanie zostało nałożonych na kierującego  renault 10 punktów karnych.

Podobnie nieodpowiedzialne zachowanie innego kierowcy zakończyło się dużo poważniej. Również 26 stycznia 2022 roku około godziny 13.30 na ul. Partyzanckiej przy ul. Żeromskiego, 68-letni kierujący skodą fabia, wykonując nieprawidłowy manewr wyprzedzania bezpośrednio przed skrzyżowaniem i oznaczonym przejściem dla pieszych, najechał na 61-letnią niechronioną uczestniczkę ruchu drogowego. Pabianiczanka z obrażeniami ciała trafiła do pabianickiego szpitala. Kierowca skody był trzeźwy.

UWAGA! Obowiązkiem kierowcy jest także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Oznacza, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego okolicę, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który chce wejść na przejście.

podkom. Ilona Sidorko