Manager to pojęcie zawodowe dość ogólne. Jest to właśnie ta osoba, która w przedsiębiorstwie zajmuje się zarządzaniem, kreowaniem i osiąganiem celów czy wyników sprzedażowych. Zajmuje się doborem kadr, polityki wydatkowej, nadzorem nad reklamą czy kontaktem z klientami i kontrahentami. Ma sporą autonomię w działaniu, choć jest rozliczany z wyników. Tego typu stanowisko pracy spotkać można w sektorze produkcyjnym, handlowym, usługowym, naukowym, medycznym, gastronomicznym, rozrywkowym, medialnym, informatycznym, a nawet w administracji publicznej i przyległych do niej instytucji i podmiotów.
Szczegóły pracy managera szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zawody.pl/praca-managera/
Manager – wymagania zawodowe
Pracodawcy, przy wyborze managera kierują się przede wszystkim jego doświadczeniem, znajomością danej branży, umiejętnościami zarządzania, organizacji pracy zespołu i efektywnego osiągania celów. Zwracają uwagę na posiadane prawo jazy, opanowane języki obce i w jakim stopniu oraz formalne wykształcenie. W wielu przedsiębiorstwach, o ile spełnia się podstawowe predyspozycje, wystarczy nawet wykształcenie średnie. Atutem jednak będą studia wyższe na kierunkach administracja, marketing, zarządzanie, ekonomia, prawo czy studia podyplomowe i kursy związane z zarządzaniem firmą, czy szkolenia menadżerskie typu MBA.
Więcej o tym jak zostać managerem przeczytasz na https://www.zawody.pl/jak-zostac-managerem/.
Manager – cechy dobrego pracownika
To praca dla specyficznego rodzaju osób. Istotne są zdolności organizacyjne, zarządzania zespołem i komunikatywnego, asertywnego i kulturalnego przekazywania myśli. Wiele obowiązków manager musi wykonywać osobiście, samodzielnie i niekiedy w wariancie wielozadaniowym. Stąd to zajęcie dobre dla osób zdyscyplinowanych, sumiennych, odpowiedzialnych, kreatywnych, nastawionych na wyzwania i sukcesy. Istotne są zdolności analityczne, umiejętność przewidywania skutków działań, doboru tych działań, myślenie perspektywiczne, zdolności negocjacyjne, odporność na stres, częste podróże i nastawione na ciągły rozwój.
Manager – zatrudnienie i zarobki
Jako manager można pracować we wspomnianych wcześniej sektorach gospodarki. Typowe stanowiska pracy to menedżer handlowy, sales manager, account manager, menedżer zespołu jakości, kierownik projektu, kierownik magazynu, kierownik lokalu czy kierownik ds. rozwoju. Zarobki managera uzależnione są od sytuacji finansowej firmy i tego, na ile praca menedżera przynosi jej zyski. W dużych firmach zarobki oscylują w okolicach 6500 – 10 000 zł brutto.