Bezpieczeństwo na drogach zimą. Najważniejsze kwestie

Jazda autem, szczególnie zimą powinna zawsze wiązać się z dbałością o stan pojazdu i przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Zwłaszcza że zima często wiąże się ze śliskimi lub zaśnieżonymi drogami, które mogą stanowić wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych kierowców. O czym zatem trzeba pamiętać?

Odpowiednie ogumienie

Opony zimowe to podstawa na zaśnieżonej i śliskiej drodze. Bez nich nie poradzi sobie nawet doświadczony kierowca w dobrym aucie z mnóstwem systemów wspomagających. Jazda na oponach letnich na śniegu i gołoledzi często nie jest trudna, ale wręcz niemożliwa. Koła ślizgają się, nie mając żadnej przyczepności powodują zsuwanie się auta z każdego, nawet małego wzniesienia. Co więcej, przyczepność można stracić nawet na skutek tego, że inne auto nas mija! Dlatego, jeśli jeszcze nie masz zimówek, to czas najwyższy to zmienić. Pomocny będzie sklep internetowy z oponami https://noweopony.pl/opony/zimowe/205/60/r16 , w którym szybko wybierzesz i zamówisz najlepsze ogumienie do swojego auta.

Przygotowanie auta do podróży

Auto należy regularnie kontrolować, nie tylko przed długim wyjazdem, chociaż wtedy warto zrobić dodatkowy przegląd. Należy oczywiście monitorować stan płynów eksploatacyjnych, a więc płynu hamulcowego, chłodniczego i do szyb. Warto również sprawdzać ciśnienie w oponach oraz ogólny stan auta. Natomiast wszelkie usterki, czy dziwne dźwięki dochodzące z pojazdu należy na bieżąco sprawdzać u sprawdzonego mechanika i jak najszybciej przeprowadzać naprawy. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia dużej awarii w trasie oraz zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Niewielka początkowo usterka, często wraz z upływem czasu przeradza się w większy i bardziej kosztowny problem. Zimą warto również dbać o to, aby nie jeździć na rezerwie paliwa. Długotrwałe stanie w korku przy niskiej temperaturze, wymaga pozostawienia uruchomionego silnika i ogrzewania, co wiąże się ze zużyciem paliwa.

Bezpieczna jazda

Podstawą bezpiecznej jazdy zimą są zimowe opony oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących warunków. Nieodśnieżona droga, czy gołoledź zawsze powinny skłonić kierowców do znacznej redukcji prędkości, gdyż jest wtedy praktycznie nie możliwe gwałtowne zahamowanie, gdyby zaszła taka potrzeba. Warto również zastosować kilka zasad, które zwiększą bezpieczeństwo podczas jazdy:

• stopniowe dodawanie gazu i hamowanie – mocne wciśnięcie, któregoś z pedałów na śliskiej nawierzchni, najpewniej zakończy się poślizgiem;
• ostrożne wchodzenie w zakręt – najlepiej ze stałą prędkością, która jest niższa niż na prostej drodze;
• hamowanie silnikiem – na bardzo śliskiej drodze, zdecydowanie lepiej hamować, wrzucając niższy bieg;
• jazda na niskich obrotach – zwiększa przyczepność kół;
• na śliskiej nawierzchni lepiej ruszać bez użycia gazu lub jeśli to możliwe z 2.

Jak się zachować w trakcie poślizgu?

Najczęściej popełnianym błędem w trakcie poślizgu jest gwałtowne wciskanie hamulca. Niestety zazwyczaj dochodzi do zablokowania kół i całkowitej utraty kontroli nad autem. Jeśli samochód już utracił przyczepność to należy:

– skontrować kierownicę, gdy zarzuca tyłem auta;

– wyprostować kierownicę, gdy utracona została kontrola nad przednią osią samochodu.

Najlepiej też ani nie hamować, ani nie gazować, aby nie pogorszyć sytuacji. Niezbędne jest oczywiście zachowanie spokoju, aby opanować sytuację. Jeśli czujemy się niepewnie na zimowych drogach, warto rozważyć dodatkowe szkolenie pod okiem dobrego instruktora.