Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pabianice

2 czerwca 2021 roku na terenie całego kraju policjanci przeprowadzili działania pod hasłem „Kaskadowy pomiar prędkości”. Na terenie woj. łódzkiego funkcjonariusze ujawnili 1096 wykroczeń, w tym 851 dotyczących przekroczenia prędkości co w 23 przypadkach zakończyło się zatrzymaniem prawa jazdy.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu statycznej kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często niezbyt długim, odcinku. Podczas środowych działań takich punktów na terenie woj. łódzkiego było aż 1149.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych, już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Działania kaskadowe mają również charakter prewencyjny. Głównym celem jest ograniczenie liczby wypadków i kolizji. W trakcie kontroli policjanci  reagują także na inne stwierdzone wykroczenia m.in.: niestosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci w fotelikach oraz korzystanie przez kierujących z telefonu komórkowego niezgodnie z przepisami również na kwestie kierowania pod wpływem alkoholu czy innych środków.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności.  Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. Dostosujmy także prędkość do trudnych warunków atmosferycznych panujących na drogach. Warto nadmienić, że niedostosowanie prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych w województwie łódzkim! Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.