Sposoby zakładania trawnika

Wiosną lub późnym latem wiele osób zastanawia się nad założeniem nowego trawnika w ogrodzie. Co ciekawe nie trzeba wcale wysiewać trawy i czekać aż ona wykiełkuje. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są specjalnie rolki z trawnikami. Piękny oraz zdrowy trawnik to świetna reprezentacja naszego ogrodu. Na jaki trawnik jednak warto się zdecydować? Tego dowiecie się poniżej!

Trawnik z rolki

Dzięki kupionej w sklepie rolki darni będziemy mogli cieszyć się pięknym trawnikiem tuż po jej rozłożeniu. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Zazwyczaj w tym celu poleca się użycie glebogryzarki. Konieczne jest także dokładne wyrównaniu terenu. Znaczenie ma również jakość i rodzaj gleby.

Trawnik w rolce możemy bez problemu rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Jest on bardziej odporny na przymrozki od trawy kiełkującej. Zakładając trawnik z rolki możemy cieszyć się zieloną murawą nawet w listopadzie.

Jak pielęgnować trawnik z rolki? Wymaga on takiej samej uwagi, jak wysiana trawa. Oczywiście należy go nawozić, kosić, nawadniać czy grabić z liści. Jeśli nie będziemy dbać o nasz trawnik, to nie będzie on wyglądał ładnie. Trawa może stosunkowo szybko pożółknąć. Rolowany trawnik jest mniej podatny na choroby oraz działanie szkodników roślinnych. Nie oznacza to jednak, że nie musimy go odpowiednio pielęgnować.

Jednak trawnik w rolce posiada także pewne wady. Po pierwsze kosztuje on znacznie więcej niż nasiona dostępne w sklepach. Dodatkowo trzeba posiadać wprawę oraz siłę fizyczną, aby rozłożyć cały trawnik. Należy pamiętać, że taka trawa niechętnie wzrasta w cieniu. Oczywiście można nabyć odpowiedni typ trawnika do miejsc cienistych, jednak takie rozwiązanie jest jeszcze droższe.

Trawnik wysiewany

Jest to sposób zakładanie trawników od wielu lat. Konieczne jest dobranie odpowiedniej mieszanki traw pod warunki panujące na naszym terenie. Kiedy najlepiej wysiewać trawnik? Najlepszym momentem jest wiosna. Jest to pora, kiedy nie jest na tyle gorąco, żeby nasiona uległy zasuszeniu. Trawnik zazwyczaj wysiewamy ręcznie. Jeśli nie posiadamy w tym wprawy, możemy zdecydować się na specjalny siewnik, który zapewni nam równomierne oraz gęste rozrzucenie nasion.

Konieczne jest utrzymanie wilgotności gleby nie tylko podczas siewu, ale również po jego wykonaniu. Dzięki temu trawa łatwiej kiełkuje i lepiej ukorzenia się w glebie. Po wysianiu trawnika musimy przykryć go cienką warstwą gleby oraz lekko ubić.

W przypadku zakładania zupełnie nowego trawnika, musimy pamiętać o tym, aby użyć dwa razy więcej nasion. W ten sposób będziemy mieli pewność, że trawnik będzie gęsty. Świeżo wysiany trawnik jest także podatny na ptactwo. Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w włókninę, która skutecznie utrudni ptakom wybieranie nasion. Rozsiane nasiona powinniśmy podlewać drobną kroplą, dzięki czemu nie wypłuczemy nasion.

Chyba największą wadą takiego trawnika jest to, że musimy czekać na jego pojawienie się od trzech do pięciu tygodni. Czas kiełkowania będzie zależeć od jakości oraz rodzaju gleby. Jest to jednak znacznie tańsze rozwiązanie i na taki trawnik może pozwolić sobie praktycznie każdy.