Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pabianice

W dniu 28 kwietnia br. została zainaugurowana przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka akcja Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2), w ramach której Archiwa Państwowe, w tym Archiwum Państwowe w Łodzi, gromadzić będą świadectwa życia podczas panującej obecnie choroby.


plakat informacyjny


Uczestnikiem może zostać każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z „czasów zarazy”, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. Liczymy na odzew ze strony osób prywatnych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji, organizacji i wspólnot. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

Informacje szczegółowe znajdziecie Państwo na stronie Archiwów Państwowych: https://www.archiwa.gov.pl, na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej: https://archiwarodzinne.gov.pl/, oraz w aktualnościach na stronie Archiwum Państwowego w Łodzi: http://www.lodz.ap.gov.pl/.

Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., gdzie pracownicy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odpowiedzą na pytania, udzielą dalszych informacji oraz wskażą, do którego archiwum najlepiej przekazać materiał.
Archiwum Państwowe w Łodzi informuje, że dostępny jest specjalny adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na który możecie Państwo przesyłać swoje relacje i materiały.