Ogrzewanie gazem LPG w ostatnich latach znacznie zyskało na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zbiornik na propan. Rozwiązanie to niesie za sobą szereg zalet, które tak naprawdę nas do tej opcji przekonują. Tak samo jak wszystko, tak i ogrzewanie gazem LPG, pomimo swoich zalet, ma także i wady. 

Zalety ogrzewania gazem płynnym

Zbiornik na gaz płynny to przede wszystkim wygoda. Na sterowniku możemy ustawić tak naprawdę wszystko: średnią temperaturą w ciągu dnia i nocy, dostosowanie spalania do warunków zewnętrznych, aby utrzymać komfortowe temperatury w domu, przy optymalizacji kosztów. Zbiornik na gaz płynny wystarczy nam na ładne kilka miesięcy, w czasie których nie będziemy musieli kłopotać się o dostawę paliwa, podkładanie do pieca czy też regulowanie sterowników. Dużą zaletą posiadania zbiornika gazowego podziemnego płynnego czy też naziemnego jest dostępność gazu płynnego. Zbiorniki na gaz ziemny również posiadają szereg zalet, ale nie mogą pochwalić się dostępnością ani taką wygodą. Dostawcy gazu płynnego są w stanie dostarczyć go tak naprawdę wszędzie. W przeciwieństwie do gazu ziemnego z sieci, nie jesteśmy ograniczeni możliwościami wykonania przyłącza. Jest to też dobre rozwiązanie tymczasowe, jeśli dostawca gazu ziemnego deklaruje, że przyłączenie do sieci będzie możliwe w ciągu np. kilku lat. Dodatkowo, jakość spalin powstałych ze spalania LPG jest tak naprawdę niewspółmiernie wyższa od innych paliw. Może z nimi konkurować pod tym względem tylko i wyłącznie gaz ziemny. Jest to zatem paliwo, na które w należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jeśli zależy nam na środowisku i staramy się być “eko”. Zdecydujmy się w takiej sytuacji na zbiornik propanowy. Jeśli chcielibyśmy porównać opłacalność zastosowania różnych rodzajów paliw, powinniśmy wziąć pod uwagę  nie tyle co samą cenę jednostki, ale także i jej wartość opałową, czyli ilość ciepła którą uzyskuje się w wyniku spalenia jednego kilograma paliwa. Zbiornik podziemny na gaz płynny przemawia za opłacalnością, ponieważ wartość ta wynosi 46,34 Mj/kg, czyli znacznie więcej niż węgiel czy np. drewno. Powinno być na odwrót, ze względu na zdecydowanie niższe ceny paliw stałych, jednak jak widać jest na odwrót.

Ogrzewanie gazem płynnym - wady i zalety

Wady ogrzewania gazem płynnym

Osoby decydujące się na podziemny zbiornik na gaz, mogą narzekać na wysokie koszty związane z instalacją i montażem. Wykonanie wewnętrznej instalacji będzie kosztowało tyle samo co dla gazu ziemnego, różnica jednak polega na tym, że iż instalacja dla LPG prowadzona jest przy posadzce ze względu na ciężar właściwy większy od powietrza, natomiast instalacja gazu ziemnego prowadzona jest pod sufitem. Zbiornik na gaz podziemny niesie za sobą dodatkowe koszty związane z wykopem, jednak zyskujemy wówczas na estetyce. Warunki jakie musimy spełnić w celu zainstalowania zbiornika na gaz płynny są uzależnione od rodzaju gazu płynnego. Dla propanu będzie to zbiornik montowany na powierzchni, a w przypadku propanu-butanu, w naszym klimacie musi być to zbiornik właśnie podziemny, gdyż gaz powinien być przechowywany w temperaturze dodatniej przez cały czas. Dla niektórych może stanowić to niemały problem.